Як жити в антисоціальному та нарцисичному сучасному суспільстві?
- Маргарита Шавловська
- 27 трав. 2020 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 28 трав. 2020 р.
Зараз дуже популярна тема соціопатів та нарцисів. Кожен чоловік, котрий купив нову гуму для машини замість нової сумочки дружині, автоматично потрапляє до однієї з категорій. Але чи дійсно є загроза?
Слід відрізняти антисоціальний розлад від антисоціального типу особистості. Антисоціальний розлад означає патологію. Тип особистості вказує на набір поведінкових характеристик, спільних для певної групи людей. Є сім критеріїв, на основі яких можна говорити про антисоціальний розлад особистості. Такі люди виявляють байдужість до почуттів інших, нехтують соціальними нормами та обов’язками, не вміють підтримувати стабільні зв’язки, не витримують почуття фрустрації, не мають почуття провини, звинувачують всіх у своїх невдачах, постійно дратівливі.
Коли ми говоримо про антисоціальний тип особистості, то маємо на увазі людину, для якої центральною темою внутрішнього конфлікту є власне бажання маніпулювати та страх піддатися маніпуляціям. Така особа має внутрішнє переконання, що може робити все, що захоче. Інших вона вважає егоїстичними, слабкими та не гідними поваги. Такі люди часто прагнуть всевладдя та тотального контролю. Вони можуть здаватися дуже привабливими на перший погляд, але будувати з ними стосунки дуже складно. Такі особи втрачають інтерес до людини тоді, коли не можуть більше використовувати її. Якщо подивитися на тих, хто у нашому суспільстві вважається успішними людьми, то серед них є досить багато антисоціальних особистостей. Вони ладні на різні шахрайства, мають «тіньові» бізнеси, знають, кому і як дати хабар, що і коли сказати, щоб досягти мети. Для нарцисичного типу особистості характерна дуже нестабільна самооцінка. Таким людям постійно необхідне підтвердження своєї значущості від інших. Вони можуть ставитися з неповагою до тих, кого вважають нижче за соціальним статусом. Для таких осіб головне те, як вони виглядають, а не те, ким вони є насправді. У наш час, коли люди купують нову модель телефону у кредит, витрачають останні гроші на брендовий одяг, змінюють зовнішність за допомогою фільтрів або пластичних операцій, дуже важко не піддатися масовій істерії. Часто ми забуваємо заради чого все це було. У кожного з нас є антисоціальна і нарцисична частина особистості. Можливо, варто спробувати з нею потоваришувати. Нарцисична частина може спонукати нас до самовираження через творчість та професійну реалізацію. Антисоціальна - може допомогти спілкуватися з іншими антисоціалами, порушувати формальні правила. Наприклад, сфотографуватися з оригіналом картини улюбленого митця, попри заборону.

Comments